18.01.2018 - Dekorasyon fikirleri, haberleri, firmaları ve trendleri

İSKANDİNAV TARZI DEKORASYON

İSKANDİNAV TARZI DEKORASYON

Iskandinav tarzı dekorasyon dünyasında sıkça vurgulanan ve sadeliğin temel alındığı, geniş ortam düzeni olarak hepimizin hayallerini süslüyor. Peki, biz o kadar geniş odalarımız olmasa da İskandinav tarzını evimizde yansıtamaz mıyız? Elbette yansıtırız…

İşte, iskandinav tarzı dekorasyon örnekleri.

 

Bu sebeple yazımız için özellikle büyük odalar kadar küçük odalarda da yansıtılan İskandinav tarzına örnekler seçtik. İklim olarak soğuk olan ve bu soğukluğu beyaz ton ağırlığı ile dekorasyonuna da yansıtan İskandinav tarzı aslında düşünüldüğü gibi soğuk ve kasvetli değil; aksine o soğuk tonların bir araya gelmesiyle ortaya umulmadık bir estetik ve sıcaklık çıkarıyor.

Baskın beyaz, ahşap geçişler, ferah ve minimal mobilyalar ile dikkat çeken bu tarza örnek olması için seçtiğimiz fotoğraflara bir göz atalım.

iskandinav tarzı

Yukarıdaki örnek aslında İskandinav tarzının en yoğun obje kullanılan düzenlemelerinden biri. Genelde az ama öz obje ile kalabalıklığı engelleyen bu tarz da kendi içinde farklılıklar gösterebiliyor. Mobilya ve halı seçimi ile tarzı daha yoğun hissettiren bu örnek obje seçimindeki modernliği ile de dikkat çekiyor.

7

İskandinav tarzının ana renklerine geçersek beyaz, gri, krem ve her zaman geçerliliğini koruyan ahşap rengi. Bu renk bütünlüğü içinde yapacağınız dekorasyonda özellikle duvarları beyaz tutmaya dikkat etmeli ve ana renk olarak da griyi patlatmayı unutmamalısınız. Çok nadir görünse de pastel tonlar ve hardal rengi de ara göze çarpar.

5

Duvar kağıdı, kartonpiyer gibi ekstra göz yoran elementler yerine saflığın vurgulandığı düz geçişlerin tarzı olan İskandinav dekorasyonunda az da olsa duvar kağıdı gördüğümüz oluyor. Özellikle yatak odası ve çocuk odasında karşımıza çıkan duvar kağıdı örnekleri ise varla yok arasında, göze batmayan, dekorasyonu temelden etkilemeyen örnekler olarak dikkat çekiyor.

6

 

Mutfak dekorasyonuna özellikle ahşap tavanların ve taş görünümlü duvarların hakim olması soğuk İskandinav gecelerinde daha sıcak bir yemek ortamının oluşması için düşünülmüş bir detay. Mutfakta işlev dışı hemen hemen hiçbir şey bulundurmamaya özen gösteren bu tarz, işlem dahilindeki her şeyi de sabit noktalarda konumlandırmaya özen gösteriyor. Kısacası İskandinav tarzı her şeyin yerli yerinde olduğu bir tarz olarak dikkat çekiyor.

3

Yüksek duvarlara rağmen çerçevelerin yere daha yakın asıldığı hatta duvara destekle yere konumlandırıldığı, koltuk başında bir şalın bulunduğu, yerde gerçek ya da yapay bir deri postun halı yerine geçtiği, sanayi tipi aydınlatma biçimi ile ışıklandırıldığı evlere remel anlamda İskandinav tarzını yansıyor diyebiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ